Najważniejsza rola zamków do drzwi wejściowych

Bez wątpienia każdy przyzna, że drzwi wejściowe do danego obiektu – czy to będzie budynek wielorodzinny, czy jednorodzinny; przedsiębiorstwo czy urząd – są jednym z najistotniejszych elementów całej konstrukcji. Umożliwiają wchodzenie i wychodzenie z budynku, ale także, co ważne, przystosowane są do różnych zabezpieczeń, dzięki którym można regulować, kto wchodzi, a komu na to nie pozwolimy. Najprostszymi z tych zabezpieczeń są oczywiście zamki do drzwi. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej podstawowych, a jednocześnie cały czas najskuteczniejszych sposobów na to, by chronić domostwo, jak i każdy inny lokal przed dostępem nieuprawnionych do tego osób. Jak widać, rola zamka w drzwiach bywa nie do przecenienia, oczywiście pod warunkiem, że będzie to mechanizm solidny i mocny, taki, który oprze się ewentualnym ingerencjom z zewnątrz. Podobne kryteria stawiane są podczas wyboru samych drzwi wejściowych – porządne materiały i wytrzymała konstrukcja będą znacznie lepszym zabezpieczeniem niż liche drzwiczki, które mógłby sforsować ktoś nawet bez użycia większej siły. Dobór drzwi i zamków stanowi więc odpowiedzialne i ważne zadanie, jakie stawiane jest przed każdym inwestorem, właścicielem mieszkania czy zarządcą danego obiektu. Skupiając się na samych zamkach, warto rozróżnić ich rodzaje, a także budowę, od której również zależy stopień zapewnianego bezpieczeństwa.

Rodzaje i budowa zamków do drzwi – co warto wiedzieć

Przede wszystkim należy wyjść od faktu, że rodzaje zamków do drzwi występują w bardzo dużej liczbie i między sobą dzielą się jeszcze na pewne podkategorie. Zamki elektroniczne, tradycyjne, zamki na klucz piórowy, mechanizmy do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych… – kryteriów podziału może być wiele, natomiast warto nadmienić, że podstawowe rozróżnienie wyłania nam najpopularniejsze zamki wpuszczane oraz – także dość często wybierane – zamki nawierzchniowe. Te dwie grupy produktów do ochrony mieszkań i biur cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem już od wielu lat i praktycznie w każdym domu można spotkać jedno z tych (albo nawet oba) zabezpieczenie. Podstawową cechą, która je różnicuje, jest sposób ich działania, a także montażu oraz budowa zamków określonego typu.

Zamki wpuszczane i nawierzchniowe – różnice w budowie i montażu

Nad kwestią budowy zamka do drzwi domu może nie zastanawiamy się codziennie, ale przy okazji tego tematu warto wspomnieć o tym kilka słów. Pierwszy z wymienionych głównych rodzajów, czyli zamek wpuszczany montuje się w skrzydle drzwi, natomiast drugi – zamek nawierzchniowy – na ich powierzchni. Wobec tego, jak łatwo się domyślić, różna będzie także konstrukcja obu typów. Mechanizmy wpuszczane posiadają wkładki, które są o tyle wygodną opcją, że w razie jakichś problemów z ich funkcjonowaniem często wystarczy wymiana tylko tego jednego elementu zamka – a nie trzeba z kolei zmieniać całości. Dalej można dzielić mechanizmy na kolejne podkategorie, również o różnej budowie – zamki zastawkowe, zapadkowe czy z wkładką bębenkową itp. W doborze najlepszego mechanizmu oraz jego montażu pomogą specjaliści z Pogotowia ślusarskiego w Warszawie – nr: 500-692-600

Call Now Button